ergelites 31

Pēc rūpīgu roku restaurācijas savu atdzimšanu piedzīvojis vecā Ādažu pagastnama harmonijs, kas klusi bija noslēpies pagastmājas bēniņos līdz pat 2015.gadam. Unikālais instruments savulaik tapis J.Estey & Co Brattleboro ražotnē ASV, uzņēmumā, kas mūzikas instrumentus ražo vēl šodien.  Sazinoties ar J.Estey & Co Brattleboro kompāniju, noskaidrojām, ka Ādažu pagastmājas instruments viņu rūpnīcā tapis laika posmā no 1876.-1878.gadam.

Mūzikas instrumentu restaurators Valdis Eglītis, kurš Latvijā ir vienīgais, kas spēj iedot jaunu dzīvību seniem mūzikas instrumentiem, kopš šīs vasaras beigām paveica neiespējamo: Ādažu harmonijam atjaunoja taustiņus, reģistru slēdžus, sarežģīto plēšu mehāniku, tika saremontēta vēja lāde, notīrītas balsenes mēlītes, un instruments sagatavots spēlēšanai. Harmonijam trūka vai bija bojātas daudzas koka detaļas, kas rūpīgā meistara vadībā tika atjaunotas galdniecības darbnīcā.

Klavieru priekštecis – harmonijs, kas savu skanējumu rada ar plēšu palīdzību, atjaunots ir apskatāms Ādažu Kultūras centrā Vēstures un mākslas galerijas telpās. Instruments gaida savas otrās dzimšanas dienas svinības šī gada nogalē, par ko tiks paziņots.

E.Pētersone